Svátek má: Ivo

Zprávy

Velikost textu:

Hlavní úkol Zelenského: Neopakovat Porošenkovy chyby!

Hlavní úkol Zelenského: Neopakovat Porošenkovy chyby!

Vítězství v ukrajinských volbách Vladimíra Zelenského není s největší pravděpodobností jeho vlastní zásluhou, ale předchozího prezidenta Petro Porošenka, který nesplnil své sliby.

Valdimir Zelenskij, vítěz voleb na Ukrajině
23. dubna 2019 - 04:20

Jak napsal Demian von Osten ve své střízlivé analýze pro televizní kanál Das Erste, nyní se Zelenskij musí vyhnout chybám svého předchůdce a udělat to, co Porošenko nedokázal - ukončit konflikt v Donbasu a překonat korupci.

Nejdůležitější novinkou neděle: na Ukrajině došlo k demokratické změně vlády, uvedl článek na internetových stránkách televizního kanálu Das Erste.

Nicméně Zelenskij však nevyhrál, protože byl žádaným kandidátem pro Ukrajince, a on to sám ví, uvedl autor článku Demian von Osten když citoval Zelenského slova během debaty s Porošenkem na stadionu jako důkaz: „Jsem výsledkem vašich chyb a slibů. Nejsem váš soupeř - jsem váš trest.“
 
Bez chyb Porošenka by Zelensky nemohl dojít tak daleko, poukázal von Osten. Zvolen po revoluci v roce 2014, Porošenko slíbil ukončit válku v Donbass za dva týdny, ale ta pokračuje dodnes. Kromě toho slíbil, že bude bojovat proti korupci, ale vytvoření Národního protikorupčního úřadu nestačilo: protikorupční soud svou činnost nezačal, nebyla provedena žádná soudní reforma. Korupce vzkvétá ve velkých ukrajinských městech, ale Porošenko proti tomu nic nedělá.

 
Nyní Zelenskij také slibuje, což může pro něj znamenat největší nebezpečí, napsal autor: musí udělat to, v čem Porošenko během pěti let selhal (navzdory skutečnosti, že Zelenskij není obeznámen s politickým systémem Ukrajiny „zevnitř").
 
K těmto slibům patří rovněž sliby ukončení války na východě země: nevýhodné ukončení konfliktu pro Ukrajinu je jeden z hlavních důvodů znepokojení Porošenka a jeho stoupenců, napsal von Osten. V neděli v noci Porošenko napsal ve svém Twitteru, že ruská vláda je pravděpodobně velmi spokojena s výsledkem voleb. Kreml podle něj doufá, že „s novým nezkušeným prezidentem budou moci vrátit Ukrajinu do sféry svého vlivu“.

Je však zřejmé, že cíl Zelenského je odlišný, poukázal autor článku  - chce pokračovat na cestě Ukrajiny do EU a dohodnout se na vstupu této země do NATO. Porošenkovi příznivci se obávají, že nový prezident může, s ohledem na jeho nezkušenosti, dělat ústupky, s výsledkem, že Ukrajina ztratí území. Obavy vznikly během volební kampaně Zelenského, když naznačil snahu se setkat s Vladimírem Putinem. Kromě toho nazývá zástupce DLR a LRR „povstalci“ namísto obratu přijatého na Ukrajině, že existuje boj s „ruským agresorem“.
 
Sumarizující von Osten poznamenal, že pro úspěšnou vládu Zelenského je třeba se soustředit na nadcházející parlamentní volby, kde bude potřebovat parlamentní většinu. Jeho strana „Sluha lidu“ je nyní registrována, ale zatím neexistuje jasná stranická struktura.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesschau.de, foto:  youtube)